Extreme Carping team

... Czech Republic

Get Adobe Flash player

Svazové vody severní Moravy - ŠTĚRKOVNA DOLNÍ BENEŠOV

Neuběhl ani týden od poslední úspěšné výpravy a znova vyrážíme na svazovku v našem okolí.

Pro tuto výpravu, jsme si vybrali, štěrkovnu Dolní Benešov, která má rozlohu 102 ha. Tato štěrkovna je vzdálená asi 10 minut jízdy autem z Ostravy. Jedná se o krásnou udržovanou vodu místní organizace. 

Z rozhovoru s místní rybářskou stráží jsme se dozvěděli, že největší dokumentovaný chycený kapr měl 96 cm. Co se týče obsádky, tak moc trofejních kaprů se nechytá a samostatnou kapitolou byly povodně, o kterých se s námi už moc nechtěli bavit. 

Z jedné strany je úsek, chyť a pusť s lovem nonstop a povolenou vyvážkou, z protější strany se nesmí chytat a na ostatních místech platí klasický režim svazových vod. Díky této výjimce je naše výprava zcela odlišná od té předchozí. Na přiložené fotografii je označen červenou barvou úsek chyť a pusť a žlutou naše stanoviště.

                    

K naší výpravě se přidává i TOM z Tora teamu, který se rozhodl, že společně s Danem budou lovit na boilies značky Bestbaits, konkrétně Big boy, Homer a Sniper s použitím kukuřice a namočené pšendy. My volíme samozřejmě Starbaits – řadu Concept a Probiotic. Mezi námi bude lovit i Zdenda, který jede vlastní výrobu s použitím chilli a pepře. Vyrážíme už ve středu v podvečer, abychom si stačili vybrat stanoviště, kam se vleze 5 rybářů, a projeli vodu echolotem. Vybrali jsme si zrovna největší tepla a vzduch má 33 stupňů, tak doufejme, že si ryby najdou chuť na naše kuličky…

Než jsme rozložili základní tábor, umístili tyčovky a vyvezli první pruty, hodiny ukazovaly něco málo před jedenáctou večerní. Lovné místo jsme si vybrali zhruba na 150 m, kde se zvedá lavice, a na jejím vrcholu jsme rozkrmili koulemi s řepkou a kombinací method mixu s boilies a drceného tygřího ořechu, ať vše leží pěkně pohromadě. Uléháme a přemýšlíme, kdy dostaneme první rybu. Sice je to úsek chyť a pusť, tedy ryba by měla být blízko, ale od okolních rybářů jsme se dozvěděli, že to moc nebere. 

„Uléháme a přemýšlíme, kdy dostaneme první rybu. Sice je to úsek chyť a pusť,,

Sotva jsme zabrali, máme první jízdu. 

Po 4 hodinách první ryba na břehu. Je to kapřík 51 cm. Uléháme a do hodiny je na břehu další ryba, tentokrát kapr 76 cm, který vážil necelých 9 kg, zabral na krevetku s pepřem.

Tedy ryba by měla být blízko, ale od okolních rybářů jsme se dozvěděli, že to moc nebere.“

Ryby najely a začaly bez ostychu pravidelně žrát naše nástrahy. Záběry přicházely jak od levé, tak pravé tyčovky. Martin se rozhodl najít dál, zhruba na 250 m, další lavici a vyvezl tam pruty. 

To stejné udělali i kluci z Tora teamu. Netrvalo dlouho a na vzdálených místech začaly první záběry jak nám na kombinaci Probiotic Red s Prawn + Pepper, tak klukům na Snipera s Homerem. Bohužel, Dan i Tom spoustu záběrů neproměnili a spouštěli ryby buď hned po záseku, anebo potom při zdolávání před člunem. Nám se osvědčily opět návazce v kombinaci s Quicksilverem a háčky Centurion Gladiátor velikosti 6.


Další z věcí, kterou jsme si chtěli na zdejší štěrkovně odzkoušet, jsou odpadávající olova, popřípadě kameny. Po zkušenostech musíme uznat, že nejlépe pracuje klasické olovo s obratlíkem a závěska CARPR US.

Ze začátku jsme používali olova 250 g, ale vzhledem ke klidné hladině a minimálním proudům měníme na hmotnost 140 g. Ta je dostačující pro vypnutí vlasce. 

Jediné, co se nám nelíbí, je, že převleky praskají, a proto jsme je vyměnili, ale může to být jen náš problém. V kombinaci s fluorocarbonem nebo olověnkou nám pracovaly skvěle. Musíme však dodat, že když jsme lovili na hloubce do 2 metrů v čisté vodě, nepoznali jsme, že by fluorocarbon měl větší četnost záběrů.


Začíná se nám šeřit, máme za sebou prvních 24 hodin a můžeme sečíst ulovené a vypnuté ryby. Na Starbaits se nám podařilo ulovit 26 kaprů a pouze 2 utekli. Oproti tomu kluci na Bestbaits chytili 11 kaprů a uteklo jim dalších 11. Proto jsme rádi, že máme návazce, které jsou téměř 100% a kterým můžeme věřit.

Samostatnou kapitolou byla vyvážka. Počasí nám přálo, vlny byly minimální, takže jsme neměli problém zavážet a pokládat 4 pruty najednou. Oproti tomu kluci z Tora teamu, kteří vozili každý prut zvlášť, měli mnohem větší spotřebu baterií a každopádně dělali větší hluk na vodě. 

Na tento ruch reagovaly i ryby, záběry z předních míst ustávaly a ryby se tahaly jen ze vzdálenějších pozic. Měli jsme 10 prutů na jednom místě a dva čluny k dispozici. Nejednou se stalo, že záběry přišly současně, a prokličkovat mezi vlasci chtělo zručného kormidelníka. Zdenda, který bude naším jediným a hlavním kormidelníkem na WCC 2012, s tím neměl problém a vše zvládal s přehledem jak přes den, tak v noci, kdy to bylo opravdu náročné.

Druhý a třetí den nám záběrů přibývalo, my stále měnili kombinace boilies a zkoušeli, co všechno bude fungovat. Nakonec jsme ale stejně zjistili, že ať tam dáme cokoli z řady Concept, tak ryby na to reagovaly téměř okamžitě. Výhodou u řady Probiotic bylo, že jsme s ní vůbec nekrmili, a přitom fungovala úžasně. V poslední den nám konečně zase začaly chodit i pěknější ryby a ze zadní lavice přišli krásní kapři na Probiotic Red s Prawn + Pepper. Zkrmili jsme 5 kg řepky, 2 kg tygřích ořechů a 3 balíky 2,5kg boilies Starbaits z řady Concept.

HOT DEMON, který je doporučován spíše do studené vody, nám tady v teplé vodě fungoval perfektně, dávali jsme ho jen lehce přizvednutý pěnkou.

PRAWN AND PEPPER - nejlépe fungoval v kombinaci dvou koulí 20 mm anebo jedna 20 mm s 18 mm RED ONE.

SK30 – tu jsme ze začátku prohazovali jen pár kuliček kolem montáží. K závěru výpravy fungovala nejlépe kombinace dvou koulí 20 mm pod sebou.

S výpravou jsme spokojeni, protože se nám podařilo natáhnout ryby v celkem krátkém intervalu, udržet je na lovném místě, na kterém braly v průběhu celého dne.

U okolních teamů byli překvapeni naší četností záběrů v poměru k minimu krmení, které jsme spotřebovali.


Během této 80hodinové výpravy se nám nakonec podařilo na boilies Starbaits ulovit celkem:

98 kaprů (z toho bylo 6 nad 70 cm) a kluci z Tora teamu přidali dalších necelých 50 kaprů, což bylo mnohem méně než u nás, ale zato jejich největší ryba měla o kilo víc než ta naše. 

Na závěr bychom vyzdvihli množství ryb, které se na této krásné štěrkovně nacházejí. 

Přece jenom v dnešní době není moc podobných svazových vod, kde se dá za pár dnů nachytat 150 kaprů. 

Tuto štěrkovnu doporučujeme všem, kteří si chtějí pořádně zachytat.


Za team Starbaits Extreme Carping

Rosťa, Martin a Zdenda